Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Ziemia – Planeta Życia

18.05.201215:19

Sylwester

 Pod takim tytułem najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej zaprezentowali spektakl z okazji *"Dnia Ziemi" połączony ze "Sprzątaniem Świata". Spektakl odbył się 15 maja br. 49 najmłodszych aktorów w kwietnych kostiumach, prawie godzinę apelowało do swoich kolegów o dbanie o przyrodę, planetę Ziemię - nasze najcenniejsze dobro.

 

Program rozpoczął się nietypowo

Bowiem na początku odbyła się premiera publicznego wykonania hymnu Gminy Krzynowłoga Mała. - To było wzruszające przeżycie, kiedy prawie dwustu młodych ludzi wykonało po raz pierwszy nasz hymn – przyznał wójt Adam Bacławski. A jedna z mam dodała: – Byłam zaskoczona, kiedy mój przedszkolak, Wiktoria zapytała mnie w domu: - Mamusiu chcesz posłuchać naszego hymnu? Chodziła po domu i nuciła: "Ja w tych stronach się urodziłam/ I moich przodków z dumą wspominam..." Przyznam, że ciepło zrobiło mi się pod sercem. To pocieszające, że nauczyciele wzięli sobie do serca apel wójta, by jak najszybciej wprowadzać do obiegu społecznego ostatni z powołanych symboli – hymn Gminy. Tym bardziej, że jest tworem rodzimych artystów. - Nie wiedziałam, że macie taki piękny hymn, aż miło było słuchać tak szczerego wykonania – mówiła Ewa Bartoszewska z przasnyskiego nadleśnictwa, honorowy gość uroczystości.


 

Dziś Dzień Ziemi świętujemy

Skandowało prawie 50 dziecięcych głosów. Były pląsy, piosenki, recytacje, były "zwierzątka" grające na instrumentach perkusyjnych. Były i apele: "Przyroda to wspólne dobro ludzkości. Dar panowania nad przyrodą należy wykorzystać w poczuciu zbiorowej odpowiedzialności”. Były i śpiewy skierowane do Słońca: "My z przedzkola przychodzimy/ Jako kwiaty wystapimy/ Piękny jest nasz świat wokoło....My, razem ze zwierzętami pokaz dla was tu urządzamy, bo dziś moda jest kwiatowa, bardzo, bardzo kolorowa. I finał tej części widowiska – wywołujący aplauz widowni – pokaz mody.

Jeśli sece masz czułe?

Takie pytanie skierowały przedszkolaki do widzów i apelowały: “Nie pozwólmy przyjaciele, aby w dymach błękit bladł!..." Młodzi aktorzy tak prawdziwie prezentowali treści, że na policzkach kilkunastu mam, które przyszły obejrzeć swoje pociechy, pojawiły się wypieki radości. A znakomity wokalny występ Kingi Sędrowskiej wywołał nieskrywany podziw widowni. Rośnie nam nowa, zdolna wokalistka.


 

Zaskakujący finał

Zaplanowały go autorki spektaklu – Urszula Urban i Jadwiga Antczak. Był przede wszytkim zaskoczeniem dla Małorzaty Budnej – dyr. szkoły i wójta Adama Bacławskiego, którzy zostali zaproszeni do udziału w spektaklu.

 

Widać było zaskoczenie na twarzach obojga, kiedy przebrani - pani dyrektor za Żabkę, a wójt za Bociana uczestniczyli w tanecznej inscenizacji "Niesforna żabka" Finał zabawy był "tragiczny" dla nieposłusznej Żabki, którą Bocian połaknął na śniadanie. Ten moment wywołał huczny aplauz widowni.
A dorośli aktorzy znakomicie weszli w swoje role. Słowem znakomicie skomponowny i wykonany spektakl.


 

Sprzątanie Świata

Koniec spektaklu Ziemia – Planeta Życia dał początek do rozpoczęcia corocznej akcji sprzątania swojej miejscowości. Barwny korowód prawie 150 uczniów wyposażonych w rękawiczki, worki na śmieci i kolorowe kostiumy utworzył "Zielony marsz". Celem jego było sprzątanie Krzynowłogi Małej.

Pod opieką nauczycieli przedszkolaki, 5-, 6-latki uprzątały ul Szkolną i teren wokół szkoły, Pierwszo- i drugoklasiści – ul. Przasnyską, Osiedlową, Ofiar Faszyzmu, Kościelną, Klasy III i IV – Lipińskiego, Łąkową, Nadrzeczną, najstarsi uczniowie - Chorzelską i Szkolną od stacji paliw. Słowem od zabawy uczniowie przeszli do czynów. Zebrali niewiele śmieci, bo trzeba przyznać, że pracownicy gminy dbają o czystość ulic. Jednak liczyła się inicjatywa i wyrabianie nawyku czystości u uczniów, którzy, miejmy nadzieję, będą wywierali presję na starszych.


 


 

* Dzień Ziemi (ang. Earth Day), znany też jako Światowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych. /wikipedia/
 


 

B.K.

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007