Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Konkurs projektów

02.06.201209:34

Sylwester

 Tak można by nazwać wydarzenie naukowe, jakie miało miejsce 29 maja br. w gimnazjum w Krzynowłodze Małej. W konkursowe szranki stanęło 7 zespołów uczniów klas drugich, którzy prezentowali owoc kilkumiesięcznych przygotowań do prezentacji. Tematy wybierali sami i sami je opracowywali. Prezentacja nie mogła przekroczyć 20 minut.

 

- To już druga tura prezentacji. W ubiegłym roku moi gimnazjaliści po raz pierwszy podeszli do samodzielnego opracowawania tematów. Miejmy nadzieję, że dzisiejsze prezentacje będą bardziej dojrzałe od ubiegłorocznych – mówił dyr. Włodzimierz Kiliś przed otwarciem konkursu. W jury zasiedli: W. Kiliś, Włodzimierz Rudziński i Wojciech Jaworski. Kilkuosobowe zespoły pod opieką nauczycieli zaprponowali 7 różnorodnych projektów.

 

Projekty sportowe

Były dwa. Pierwszy "odpowiadał" na pytanie: W jaki sposób Polska i Ukraina przygotowują się do EURO 2012?, drugi - W jaki sposób poprawić swoją kondycję fizyczną? Oczywiście opiekunami byli nauczyciele wychowania fizycznego – Marcin Sokół i Marzena Ulatowska. Zespół miłośników piłki nożnej: M. Popiołek, M. Zamielska, A. Ostrowski, A. Kawiecka, P. Gwiazda i P. Czarzasty przedsatwili swoim kolegom krótką historię budowy stadionów na EURO 2012, maskotki mistrzostw, składy kadry narodowej i wiele innych cennych informacji. Oczywiście na finał nie obyło się bez wykonania "hymnu" "Koko, koko...", który wcale udatnie zaśpiewała Magda Zamielska.

 

 

Drugi projekt można nazwać badawczym, bowiem poprzedzony był ankietą, którą wypełniło 127 respondentów. M. Repecka,D. Pucińska, A. Leśniewski, W. Szalkucki, R. Piotrowski i K. Gwiazda opracowali i omówili nie najwłaściwsze przywyczajenia żywieniowe swoich kolegów. Wskazali, jak zmienić dietę na bardziej właściwą i opracowali sposoby zapobiegania otyłości i utrzymania dobrej kondycji.

 

 

Projekty przyrodnicze

Jaki wpływ mają wulkany na środowisko przyrodnicze? nosił projekt przygotowany przez ekipę Hanny Sulki i A. Rutkowską, T. Jelińskiego, Ł. Rudzińskiego, T. Żmijewskiego, K. Gadomskiego, K. Kłoskowską. Słuchacze zobaczyli i dowiedzieli się, jak zbudowany jest wulkan, jak się on tworzy i jak bardzo wpływa na losy mieszkańców tych okolic świata, gdzie występuje. Prezentacja zakończyła się ciekawym eksperymentem chemicznym – kontrolowanym wybuchem wulkanu.

 

 

Drugi projekt przyrodniczy prezentował walory przyrodnicze polskich parków narodowych. K. Bojaronus, P. Kimona, W. Niestępska, M. Płoska i K. Szlaga razem z Anną Kołakowską – opiekunem projektu, opowiedziały o walorach przyrodniczych, ciekawostkach 23 parków narodowych w Polsce. Zespół opracował gazetkę oraz wydał biuletyn naszych parków.

 

Ojcowie informatyki

To projekt opracowany przez grupę pod kierunkiem Iwony Czajkowskiej. Ekipa w składzie: K. Grzybowski, A. Burkacka, A. Brzezińska, Ż. Pszczółkowska, K. Łazicka i M. Żmijewski przedstawili bardzo interesująco historię rozwoju informatyki od początku XVI wieku, kiedy to W. Schilkard wymyślił prototyp maszyny liczącej, po pierwszy komputer Eniac z 1946 roku.

 

Hołd Januszowi Korczakowi

Projektem Dlaczego Janusza Korczaka nazywamy przyjacielem dzieci? grupa drugoklasistów w składzie:
S. Adamska, I. Długokęcka, I. Pszczółkowska, P. Matuszewska, Ł. Jagaczewski, i M. Prusarczyk, w "Roku Korczakowskim", złożyła hołd temu wybitnemu pedagogowi i autorowi utworów dla dzieci. Przedstawiła, okraszoną fragmentami filmu A. Wajdy "Korczak" historię życia autora "Bankructwa małego Dżeka" i tragiczny finał życia J. Korczaka, który razem ze swoimi podopiecznymi – żydowskimi dziećmi, wolał ponieść śmierć w komorze gazowej, niż je opuścić. Piękny, wzruszający projekt z zaskakującym muzycznym finałem pomysłu P. Matuszewskiej – piosenką Cz. Niemena – Dziwny ten świat, która u wielu słuchaczy wywołała łzy wzruszenia.

 

 

 

 

Projekt z niespodzianką

Przygotowała go ekipa rusycystki, Agnieszki Urbańskiej. Nosił tytuł Jakie są tradycyjne potrawy rosyjskie i jak się je przygotowuje? N. Czaplicka, M. Kakowska, O. Łosiewicz, A. Jaśkiewicz, S. Stepnowska, K. Kubicka i Ł. Nięstepski w bardzo interesujący sposób, najpierw wirtualnie, a potem realu zaserwowały nam podróż przez tradycyjny stół rosyjski. Omówiły zasady kuchni rosyjskiej poczynając od przekąsek, zup na historii Beuf Strogonowa kończąc. Zdaniem piszącego, była to najbardziej bogata prezentacja projektu zobrazowana rosyjską "Pieśnią o solance" – najbardziej typową rosyjską zupą, dowcipną "Bajką o pielemieni" – rosyjskich pierogach, czy prezentacją tradycyjne zastawionego rosyjskiego stołu. Na koniec widzowie dosłownie rzucili się na "eksponaty". Można było skosztować: blinów, pielemeni, śledzia pod futrem, watruszek, czy napić się kwasu chlebowego. Wszystkie smaczności dziewczęta przygotowały w domu. - Szczęściarz ten chłopak, który dostanie tak gotującą gospodynię – skwitował jeden z jurorów, pochłaniając kolejny pierożek.

 

 

 

 

Wydaje się, że tego rodzaju sposób zdobywania wiedzy jest najwłaściwszy. Mianowicie, młodzi ludzie uczą sie współpracy w grupie, samodzielnego gromadzenia materiału, rozwiązywania zadań naukowych, a przede wszystkim umiejętności syntetycznego, logicznego myślenia i prezentowania go najbardziej krytycznemu forum – swoim kolegom. A tę szlachetną rywalizację na zaręczam, potrafili docenić.

 

Bogusław Kruszewski

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007