Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

"Ogniowy" Dzień Dziecka

03.06.201215:13

Sylwester

 Tak by można nazwać imprezę, jaką zafundowali dzieciom strażacy OSP z gminy Krzynowłoga Mała. Bez mała 3 setki uczniów krzynowłoskich podstawówek i przedzkolaków zjechało 31.05 br. nad zalew Łoje. Kilkudziesięciu ochotników z 6 gminnych straży OSP zostawiło swoje obowiązki domowe i przyjechali nad zalew, by zrobić przyjemność dzieciakom.

 

Skrzyknął ich komandant gminny OSP Marek Cichowski. Wójt, a zarazem prezes gminny OSP, dał fundusze na imprezę. Miejscowy GOPS także stanął na wysokości zadania. Panie uwijały się jak w ukropie, by przygotować prawie 500 porcji kiełbasek dla dziecięcej czeredy i dorosłych. Gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych dorzuciła fundusze na zakup nagród i Dzień Dziecka wyszedł na piątkę.

 
Zamawianie słońca

Od godziny 9. szkolne autobusy zwoziły uczniów. Niektórzy rodzice przywozili pociechy samodzielnie. Pół godziny później plaża zaroiła się od piknikujących. Kocyki, parasole przeciwsłoneczne, plecaki i panie wychowawczynie próbujace ogarnąć najmłodszych. Zapowiadało się, że aura nie będzie najłaskawsza. Było ciepło, ale pochmurnie. Dlatego prowadzący razem z zebranymi zamawiali słoneczko, by wyszło. Po 10 rozbłysło radośnie. A strażacy rozpoczęli pokazy sprawności.

 
Sztafeta bojowa

To pierwsza atrakcja dla uczniów. Zaprezentowali ją strażacy z Roman-Sebor. Dwie roty sprawnie rozwinęły linie węży do gaszenia wodą. A przodownicy rot na finał sztafety mieli za zadanie strumieniem strącić 3 pachołki i obrócić tarczę ustawioną na końcu sztafety. Uczynili to bez tremy, chyba szybciej niż na dorocznych zawodach sprawnościowych. Potem piknikujący mogli oglądać wozy bojowe i sprzęt strażacki, jaki przyjechał na Łoje. Dzieciarnia tłumnie rzuciła się do samochodów, a strażacy cierpliwie prezentowali motopompy, ubrania strażackie. Największe zainteresowanie wzbudził najnowocześniejszy samochód-renault midlum będący na wyposażeniu straży w Krzynowłodze Małej. Strażacy pokazywali piły do cięcia betonu, metalu, nożyce do rozcinania wraków samochodowych, zraszacze do gaszenia sciernisk oraz aparaty tlenowe. Zainteresowanie wzbudzał stojący na środku placu samochów przykryty plandeką. Co odważniejsi zaglądali pod nią i próbowali dojrzeć, co jest wewnątrz?

 
Zrobili kabrioleta

Druga atrakcja Dnia Dziecka wywłała wiele sensacji. Była to prawdziwa akcja wydobywania poszkodowanego z wraku samochodu. Krzynowłoscy ochotnicy sprowadzili wrak opla, umieścili w nim swojego kolegę, który odgrywał rolę poszkodowanego kierowcy. Widzowie z bezpiecznej odległości, z zapartym tchem obserwowali, jak nożyce hydrauliczne w ciągu kilku minut rozrywają drzwi wraku i jak strażacy uwalniają człowieka. Jak opatrują i umieszczają na noszach uratowanego. Potem dzieciaki obejrzały jak z sedana powstaje kabriolet. Stażacy pod wodzą Bogdana Kruszewskiego odcięli i zdjęli dach auta. I finał – gaszenie pianą samochodu. Trzeba było wstrzymywać czeredę, bo wielu szczególnie chłopców rwał się, by "pomagać".

 
Prysznic z nieba

Około 10:30 na sygnale zejchał potężny samochód. To strażacy-zawodowcy z przasnyskiej PSP przyjechali, by zaprezentować nowoczesną drabinę. Tadeusz Nożyński i Jarosław Tadrzak zaprezentowli możliwości tego wozu. Dzieciaki obserwowały, jak strażacy przygotowują go do akcji. - A będzie można pojechać w górę – dopytywał się jeden z widzów. Niestety wzglądy bezpieczeństawa na pozwalały na tego rodzaju atrakcję. Później i tak dzieci miały jej wiele, gdyż dowódca wozu wzniósł się na wysokość 25 metrów i z tej wysokości polewał wodą las i...widzów.

 

Jak prawdziwi strażacy

Chłopcy – reprezentanci szkół mogli sprawdzić się w roli prawdziwych strażaków. Sztafeta bojowa - był to pierwszy konkurs przygotowany dla dzieci. Dwuosowbowe zespoły ścigały się w rozwijaniu węży na czas, podłączaniu ich do pompy wody i trafianiu strumieniem wody do celu. Wśród gorącego dopingu zwyciężyła ekipa chłopców z Krzynowłogi Małej – w 40,35 sekundy, drudzy byli reprezentanci Ulatowa-Adamów – 40,62, trzecia ekipa z Roman-Sebor – 44,32 i Świniar- 48,59.

 
Nadobne sanitariuszki i tlenowce

Mowa o uczestniczkach następnego konkursu sprawnościowego. Uczestniczkami były dyrektorki szkół i nauczycielki. Dwuosobowe zespoły musiały wykazać się umiejętnością założenia trojkątnej chusty "poszkodowanemu", slalomu w strażackim hełmie i trafieniem stumieniem wody do tarczy. Najlepiej poradził sobie damski damski duet z Krzynowłogi Małej – w 20,14 sekundy. Natomiast panowie nauczyciele, choć było ich tylko dwu, ścigali się w zakładaniu strażackiego ubrania ochronnego i aparatu tlenowego. Jednak najwięcej zabawy dostarczył widzom moment – bo trzeba było najpierw je znaleźć w wozie bojowym. Zwyciężył Matcin Sokół gorąco dopingpowany przez swoch uczniów.

 
Grillowanie, zabawa i nagrody

Atrakcje wzmogły apetyt dzieciaków i panie z miejscowego GOPS-u pod wodzą Marzeny Cichowskiej dały znać, że czas na jedzenie. Towarzystwo rzuciło się do namiotu, gdzie były przygotowane kiełbaski z grilla, napoje. Kto miał ochotę, mógł upiec je na ognisku. Niektórzy zmęczeni atrakcjami ucinali sobie drzemkę w majowym słońcu albo obserwowali, jak tworzy się tęcza w kurtynie wodnej, jaką na pomoście zaprezentowali organizatorzy. Słowem, piknik jak sie patrzy.

Około 13 nastąpiła moment wręczania nagród dla zwycięzców konkursów sprawnościowych i...konkursu plastycznego "Stop narkomanii". Bowiem nauczycielki z Roman-Sebor przygotowały wystawę prac – wyników wspomnianego konkursu. Zwycięzcy – Karolina Sobieska, Klaudia Jaśkiewicz, Zuzia Wódkiewicz i Sylwia Truszkowska otrzymały wyplomy i nagrody za swoje prace, pozostali – nagrody pocieszenia. Wszyscy uradowani, że pogoda dopisała, zadowoleni z bogatego programu Dnia Dziecka i trochę zmęczeni atrakcjami, zbierali się do domu.

 
Uśmiech największą nagrodą

Tak można by skwitować wysiłek organizatorów tej imprezy – strażaków z Chmielenia, Kak-Mroczek, Łaniąt, Krzynowłogi Małej, Roman-Sebor, Ulatowa-Adamów, strażaków z PSP w Przasnyszu, pracownic GOPS-u, urzędu gminy, nauczycieli, że najmłodsi mieli okazję spedzić czas w miłej atmosferze, radowali sie słońcem i przeżyli prawdziwy "ogniowy" Dzień Dziecka. Dla nich wielkie podziękowania od Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krzynowłodze Małej.

 
B.K.

 

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007