Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Mammobus w gminie

08.08.201215:00

Sylwester

 W ramach ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania raka piersi 6 sierpnia br. w gminie Krzynowłoga Mała zakotwiczył mammobus. Na bezpłatne badania zgłosiły się 32 panie w wieku 50 +, a jedna pacjentka wykonała płatne badanie.

- Kiedy w gminie ogłosili, że będzie prześwietlenie, zapisałam się od razu. W zeszłym roku też byłam i będę chodzić co rok. To żaden strach, a mam spokój, że jestem zdrowa. Wie pan, mam już trochę lat – mówiła jedna z pacjentek, czekająca na swoją kolejkę na prześwietlenie.

Prześwietlenie mammograficzne* trwa zaledwie kilka minut, jest bezpieczne dla zdrowia, a wyniki przychodzą w kopercie na adres domowy. - My tu robimy jedynie zdjęcia piersi, a potem specjaliści je analizują i opisują. Badania pozwalają wykryć nieprawidłowości w najwcześniejszym stadium choroby – -objaśniał Jacek Ogilba – technik elektroradiolog z Przychodni Profilaktyki i Diagnostyki Obrazowej
z Białegostoku, która wykonywała badania.

Bezpłatnym badaniem objęte są kobiety w wieku 50 – 69 lat. Właśnie w tym przedziale wiekowym najwięcej Polek zapada na raka piersi. Natomiast wczesne wykrycie wszelkich zmian daje gwarancję pełnego wylecznia. Jak wskazują startystyki rak wcześnie wykryty może być w 100 proc. uleczalny. W przypadku małych guzków wykrytych we wczesnym stadium wystarczy je usunąć razem ze zdrową tkanką. Czasami leczenie wspomaga chemio- lub radioterapia. Pierś zostaje jednak oszczędzona. Im później zmiana jest wykryta, tym zabieg i konsekwencje choroby poważniejsze. Zatem najlepiej zapobiegać i zwracać uwagę na niepokojące zmiany. Jak wskazują lekarze, jeśli kobieta zauważy, że na swoich piersiach zmianę konsystencji piersi, pojawienie się guzka, powiększenie lub zmiana kształtu piersi, pojawienie się przebarwień na skórze, zmiany w okolicy brodawek, każde wciągnięcie brodawki czy wyciek to powinno wzbudzić czujność kobiety. Takie symptomy są sygnałem do konsultacji z lekarzem. Dane statystyczne mówią, że rocznie na raka piersi zapada 12 tys. Polek. Prawie połowa z nich umiera, bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Zatem, lepiej zapobiegać, niż leczyć!


 

Z ostatniej chwili:

Panie, które 6 sierpnia z różnych powodów nie mogły wziąć udziału w badaniu mammograficznym informujemy, że 23 sierpnia br. do naszej gminy ponownie zawita mammobus – informacje - plakat poniżej.


 

 

* Mammografia – radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu przy użyciu promieni rentgenowskich. Jej zdolność do uwidoczniania szeregu charakterystycznych zmian pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi oraz innych patologii sutka zanim staną się one jawne klinicznie.

 

B.K.

źródło: www.jaslonet.com,

wikipedia

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007