Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Mniej czadu !!! - Apel Wojewody Mazowieckiego

02.11.201211:26

Sylwester

Początek okresu jesienno-zimowego nieodłącznie wiąże się w naszym klimacie z ochłodzeniem wymagającym ogrzewania mieszkań, uszczelnienia okien i drzwi. Te, wydawałoby się, tak naturalne i proste czynności, wymagają rozwagi i wiedzy aby nie doprowadzić do nieszczęścia jakim jest zatrucie czadem czyli tlenkiem węgla.

Otóż czad powstaje w pewnym uproszczeniu wówczas, kiedy do spalania zabraknie tlenu i zamiast dwutlenku węgla, powstaje tlenek węgla. Przy oddychaniu, ten tlenek węgla łączy się na stałe z krwią i krew nie dostarcza tlenu dla życia naszego organizmu. Następuje zatrucie a następnie śmierć.
 Czadu nie można „wyczuć”, gdyż nie ma zapachu. Nie można go zobaczyć, gdyż jest niewidoczny. Aby się przed nim ustrzec, praktycznie jedynym sposobem jest przezorne postępowanie przy korzystaniu z domowych palenisk w których występuje płomień i proces palenia – nieważne czego; gazu, węgla, oleju czy drewna. Warunkiem dobrego spalania jest dostarczenie do paleniska dużej ilości powietrza i sprawdzony komin, który wyciąga dym i gazy powstałe przy spalaniu. Równocześnie, w miejsce zużytego powietrza przy spalaniu i odprowadzonego kominem, należy dostarczyć do mieszkania świeżego powietrza przez uchylone okno, kratki w drzwiach i inne kratki nadmuchowe.

Te oczywiste, ale nie zawsze przestrzegane zasady, które mogą ustrzec przed zatruciem czadem, można opisać w dwóch zasadach:

  •  muszą być sprawne przewody kominowe tj. takie, które wyciągają spaliny,
  •  cały czas dopływa do spalania świeże powietrze z zewnątrz mieszkania.

 W tym celu należy zadbać o regularne przeglądy kominów, przewodów wentylacyjnych i urządzeń grzewczych. Najlepiej jak to zrobi fachowiec. Może nas ostrzec przed zagrożeniem czadem i uchronić przed jego skutkami. Za często tragicznymi.
 Apeluję więc do wszystkich mieszkańców Mazowsza o przezorność w korzystaniu z urządzeń grzewczych w których może powstawać czad i przestrzeganie tych prostych zadań.

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007