Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Święto Niepodległości 2012

14.11.201209:15

Sylwester

Święto Niepodległości w gminie rozpoczęło się tradycyjnie mszą świętą odprawioną o 11.15 w kościele parafialnym w Krzynowłodze Małej. Na uroczystość przybyli mieszkańcy gminy, delegacje strażaków OSP oraz uczniowie miejscowego zespołu szkół.

Uroczystą mszę za pomyślność wolnej i niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej celebrował proboszcz ks. Jan Szewczuk. Piękny i wzruszający multimedialny spektakl słowno-muzyczny autorstwa M. Ulatowskiej, J. Wawszczak, M. Piotrowskiej i W. Jaworskiego zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Krzynowłodze Małej. Wiersze i informacje historyczne o genezie odzyskania niepodległości przeplatane były fragmentami filmów poświęconych tej części naszej historii. Spektakl wsparty interesującą narracją i projekcją multimedialną przypomniał najważniejsze zdarzenia naszej państwowości. Oczywiście najwięcej miejsca autorzy scenariusza poświęcili wydarzeniom I wojny światowej, które miały decydujący wpływ na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Była to znakomita lekcja historii szczególnie dla licznie zgromadzonej młodzieży. Bardzo wymowna była scena rozmowy pokoleniowej między Dziadkiem a Wnukiem. Rozmowa tycząca pytań o nasz patriotyzm, odpowiedzialność za losy ojczyzny, pojmowanie wolności. Potem już tylko słychać było owacje, świadczące, że treści spektaklu trafiły do serc widowni.

Po zakończeniu uroczystości w kościele zebrani przemaszerowali do miejsca pamięci i złożyli wieńce pod pomnikiem 40 pomordowanych w 1944 r. mieszkańców Gminy. Wiązankę złożyła także radna Sejmiku Mazowieckiego Wiesława Krawczyk.

Delegacja Gminy pojechała także do Grabowa-Rżańce, gdzie zostały złożone kwiaty na mogile Nieznanego Żołnierza odrestaurowanej w tym roku przez gminę z funduszy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Jest to miejsce pamięci żołnierzy I wojny światowej pochowanych w mogile zbiorowej w tej miejscowości.


 

oprac. B. K.

 

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007