Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Nie bądź obojętny - mróz zabija

07.12.201214:21

Sylwester

Kiedy na dworze panują ujemne temperatury wiele osób traci zdrowie lub nawet życie. Ludzie umierają w wyniku nadmiernego wychłodzenia organizmu. Często dochodzi też od odmrożeń kończyn, kończących się ich amputacją. Problem dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku.

Zagrożenie utraty zdrowia lub życia dotyczy nie tylko osób przebywających na dworze. Niebezpiecznie jest także przebywanie w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach. Widząc osobę narażoną na takie wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.

Apelujemy do mieszkańców Mazowsza o informowanie o sytuacjach, w których zagrożone jest zdrowie i życie ludzi. Z taką informacją można zadzwonić pod numer 997 albo 112. Funkcjonariusze pomogą dotrzeć osobie potrzebującej do odpowiedniej placówki, w której znajdzie pomoc. Funkcjonariusze będą patrolować miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe. W okresie zimowym w szczególny sposób monitorowane są zjawiska przemocy w rodzinie, gdyż ucieczka z domu w tym czasie może mieć tragiczne skutki.

Także alkohol przyczynia się często do tragedii. Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że alkohol plus mróz i nawet odrobina ludzkiej bezmyślności lub obojętności - zabija. Każdy szybki sygnał do policji o leżącym na mrozie człowieku lub osobie potrzebującej pomocy może zapobiec tragedii.

Policjanci nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego tak ważne jest aby każdy z nas w tym trudnym, zimowym okresie był szczególnie wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami mrozu.

Podczas najbliższej zimy na terenie województwa mazowieckiego bezdomni będą mieli do dyspozycji 67 placówek (w tym 25 w Warszawie) dysponujących łącznie 3270 miejscami (1466 w Warszawie, 95 w Radomiu, 42 w Ostrołęce, 69 w Płocku, 45 w Siedlcach, 160 w okolicy Ciechanowa). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Pełna lista obiektów, które przyjmują bezdomnych znajduje się poniżej.

Na Mazowszu działa również 28 jadłodajni i punktów żywienia (12 na terenie stolicy), wydających dziennie ok. 5,3 tys. posiłków (ok. 2,6 tys. w Warszawie). W czasie nadchodzącej zimy będą także działały wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Straż miejska przyjmuje tego typu zapytania pod numerem 986. Pod oba numery zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

W okresie jesienno – zimowym 2011/2012 na terenie garnizonu mazowieckiego odnotowano 13 przypadków śmierci osób w wyniku wychłodzenia organizmu. Należy zaznaczyć, że bardzo często zgon osoby miał ścisły związek z wcześniej wypitym alkoholem.

Warto także zapoznać się z poniższymi informacjami

www.policja.pl/portal/pol/373/74224/www.mazowieckie.pl/portal/pl/971/9069/Pomoc_dla_bezdomnych.htmlSchroniska, noclegownie jadłodajnie oraz punkty pomocy doraźnej dla bezdomnych w województwie mazowieckim
MP3 do pobrania - nagranie Rafał Jeża

Zespół Prasowy KWP Radom

 

 

Na terenie powiatu przasnyskiego funkcjonuje Mazowieckie Centrum Pomocy Bliźniemu

MONAR-MARKOT Turowo 12 tel. kontaktowy (29) 752 36 98

Placówka zapewnia korzystanie dla 200 osób z noclegu, pełnego wyżywienia, odzieży, świadczeń zdrowotnych, pomocy socjalnej i prawnej oraz środków czystości. Aktualnie dysponuje 49 wolnymi miejscami.


patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007