Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Wigilia szkolna… inaczej

02.01.201307:44

Sylwester

W dniu 20 grudnia w Zespole Szkół w Krzynowłodze Małej odbyła się nietypowa wigilia szkolna pt. "W kruszynie chleba, Panie, jesteś". Nietypowa, bo bez aniołów, pastuszków, Józefa i Maryi. Ale ukazująca przyjście Jezusa we współczesnym świecie, przede wszystkim w dobrych uczynkach i "okruchach chleba".

Dzięki przedstawieniu uczniowie poznali historię wypieku chleba, nazwy dawnych jego form (sałamacha, sachajda, lemieszka, paparacha), gatunki w zależności od uroczystości (kołacze, raczuchy, pampuchy, peretyczki, perebuszki), zwyczaje związane z chlebem, przysłowia o chlebie, usłyszeli wiersze oraz obejrzeli wystawy:”Chleb w sztuce”i „Chleb w oczach uczniów”. Obejrzeli filmik jak piecze się chleb oraz wystawę „ Od ziarenka do bochenka”. Zobaczyli ziarno, zielone zboże, kłosy w pięknym gminnym wieńcu dożynkowym, mąkę oraz wystawę chleba, w którym zamknięta jest praca ziemi, słońca, ludzi i Stwórcy. Ta ostatnia była ogromną atrakcją dla wszystkich. Uroczystość uświetniły swoimi wspaniałymi, świeżutkimi, chrupiącymi i pachnącymi produktami następujące piekarnie: „Klementynka”, „Dom chleba” w Lesznie, Piekarnia w Chorzelach, w Sońsku, w Dzierzgowie, w Grudusku, Piekarnia pani Chełchowskiej , Piekarnia pana Obidzińskiego- obie w Przasnyszu. Zamiast tradycyjnego dzielenia się opłatkiem, widzowie podzielili się chlebem.

Jednym z głównych zamysłów tej uroczystości było wzbudzenie szacunku dla chleba, bo nieobce są nam widoki pieczywa na ulicy czy w koszach na śmieci. A przecież tyle dzieci, tylu ludzi na świecie umiera z głodu. Filmik o umierających dzieciach Afryki poruszył każde serce i wycisnął niejedną łezkę.

Takich wzruszających momentów było więcej. Matka rodziny, u której w domu dzieje się cała akcja: przygotowania a potem wieczór wigilijny- wspomina swój kilkuletni pobyt w domu dziecka. Na tle słów wiersza E. Lipskiej: Trzydzieści par pantofelków filcowych…, trzydzieści fartuszków poplamionych sokiem..., trzydzieści par wyciągniętych rączek…, trzydzieści par nóżek stoi przed nieczynną zwrotnicą i oczekuje na wjazd domu - obejrzeliśmy galerię zdjęć płaczących i osamotnionych dzieci.

Przepiękna i wzruszająca „Kolęda dla nieobecnych” oraz zapalenie świecy na pustym talerzyku na stole wigilijnym przypomniały nam tych, którzy już odeszli.

Tytułowa pieśń „W kruszynie chleba, Panie, jesteś” nawiązuje do zrozumienia drugiego człowieka i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Bohaterowie przedstawienia przyjmują na wigilię matkę z dzieckiem, która uciekła od męża alkoholika. Pomagają załatwić jej miejsce w domu samotnej matki, babcia oddaje jej część swoich oszczędności. Również dzieci-bohaterowie przedstawienia- wspomagają akcję charytatywną w szkole, rezygnując ze swoich marzeń.

I wreszcie finał wydarzeń - marzenie Jacusia wyrażone słowami wiersza K. I. Gałczyńskiego:

Gdybym był piekarzem,

Zrobiłbym co trzeba:

Tylu jest przecież głodnych,

Tylu w świecie bez chleba.

Upiekłbym wielki bochen,(…)

Od Indii aż po Chile

Wszyscy by syci byli(…)

To byłaby dopiero

Warta pamięci data:.

Dzień, w którym nikt nie byłby głodny.

Najpiękniejszy dzień w historii świata.”


 

Mamy nadzieję, że poprzez to przedstawienie choć w maleńkim stopniu przyczyniliśmy się do lepszego rozumienia drugiego człowieka, jego potrzeb, do chęci niesienia pomocy innym- nie tylko materialnej, ale i duchowej, do wsparcia akcji charytatywnych, tak często dziś krytykowanym, a może nawet do adopcji dzieci z domu dziecka. Jesteśmy niemal przekonani, że wzbudziliśmy poprzez tę uroczystość trochę większy szacunek dla chleba.

 

Organizatorzy: A. Urbańska, J. Cesarek, M. Sokół.

Oprac. A. Urbańska
 

 

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007