Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Pamięć o "żołnierzach wyklętych"

04.03.201313:38

Sylwester

Pamiętali o nich gimnazjaliści z Krzynowłogi Małej, którzy pod kierownictwem Marzeny Ulatowskiej i Wojciecha Jaworskiego przygotowali apel ku czci żołnierzy wyklętych. Odbył się on 1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Autorzy scenariusza przypomnieli krótko historię tych żołnierzy polskiego podziemia, którzy zdawali sobie sprawę, że wkroczenie sowieckiego wojska nie wróży nic dobrego. Postanowili więc zostać w lasach i kontynuować walkę, aż do ostatecznego zwycięstwa. Peerelowscy pseudohistorycy nazywali ten okres "epoką walki o utrwalenie władzy ludowej". Tak naprawdę - był to czas, kiedy komuniści pozbywali się ostatnich, prawdziwych obrońców niepodległej Polski. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, a innych więziono i poddawano okrutnym torturom. Część z nich zasiadała na ławie oskarżonych w procesach pokazowych, których wynik był z góry przesądzony - natychmiastowy wyrok śmierci. Przez całe lata PRL-u, żołnierzy podziemia niepodległościowego nazywano "zaplutymi karłami reakcji", a niepodległościowe organizacje, do których należeli, określano jako "faszystowskie bandy".

Młodzi narratorzy przypomnieli biogramy choćby: rotmistrza Pileckiego, majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, Józefa Kurasia „Ognia”. Historie ich życia zostały zobrazowane fragmentami filmów dokumentalnych. „Przasnyskie w zbrojnej walce z komunistami” to następna odsłona szkolnego apelu. Narratorzy przypomnieli krótko okoliczności walk „żołnierzy wyklętych” - Edwarda Dobrzyńskiego ps. ”Orzyc”, Eugeniusza Lipińskiego „Mrówka”, Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego „Jeż” na terenie Ziemi Przasnyskiej


 

Do Was wołam, którzyście w walkach z komunistyczną agresją do końca stali w pierwszym szeregu.

Którzyście partyzancką służbę dla wolnej Rzeczypospolitej zakończyli ginąc zamknięci w komunistycznych więzieniach. Stańcie do apelu! - tymi słowami Krystian Gadomski rozpoczął apel poległych, który zamknął uroczystość Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Zespole Szkół w Krzynowłodze Małej.

Wydaje się, że krzynowłoscy historycy po raz kolejny w interesujący sposób zaordynowali młodzieży lekcję najnowszej historii Polski. Ważne, że włączyli do niej młodych ludzi, którzy przekazywali swoim kolegom wiadomości historyczne.

Byli to: Marta Rapacka, Patrycja Dziobek, Sylwia Stepnowska, Angelika Brzezińska, Anna Więckowska, Paulina Matuszewska, Robert Piotrowski, Krystian Gadomski i Damian Sławski. O oprawę medialną apelu zadbał niezawodny Tomasz Żmijewski.

Z reporterskiego obowiązku należy dodać, że w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 28 lutego 2013 roku, miejscy radni Ostrołęki podjęli decyzję o utworzeniu w tym mieście muzeum poświęconemu bohaterom walk z komunistycznym zniewoleniem – żołnierzom antykomunistycznego podziemia - "żołnierzom wyklętym". Pod obrady sesji Rady Miasta trafił projekt uchwały przygotowany przez prezydenta Ostrołęki Janusza Kotowskiego, o stworzeniu pierwszego w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych.


 

Oprac. B. K.

 

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007