Szukają najlepszego miejsca
08.03.201313:53
Sylwester
Tak można by nazwać cykl spotkań, jakie odbyli w ostatnim czasie nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół w Krzynowłodze Małej.
Miały na celu doskonalenie i ustawiania się w blokach startowych do biegu po najlepsze wykształcenie. Wszak najbliższe miesiące, a może tylko tygodnie, będą dla uczniów klas trzecich gimnazjum czasem podejmowania ważnych, niejednokrotnie życiowych decyzji związanych z wyborem dalszej drogi edukacji.
Spotkania z leśnikiem i
W ramach doradztwa zawodowego, w dniu 22.02.2013 r. zorganizowano dla nich spotkanie z Ewą Bartoszewską - specjalistką ds. edukacji, turystyki w Nadleśnictwie Przasnysz, która ciekawie i fachowo scharakteryzowała zawód leśnika.
Uczniowie, wśród których byli również drugoklasiści, dowiedzieli się, że jest to zawód bardzo atrakcyjny, z przyszłością, daje wiele satysfakcji i możliwości rozwoju zawodowego oraz, co dla współczesnego człowieka jest ważne, wymierne korzyści finansowe. Uświadomili sobie też, jak ważna i jednocześnie przyjemna może być praca wśród ludzi kochających i troszczących się o przyrodę.
E. Bartoszewska przygotowała ciekawą prezentację multimedialną o renomowanej i nowoczesnej szkole w Białowieży - jedna z nielicznych w Polsce kształci leśników.
Pani Ewa bardzo zachęcała młodzież do podjęcia w niej nauki i wykonywania zawodu leśnika. Uczniowie zadawali pytania o predyspozycje zawodowe, zarobki, możliwości znalezienia zatrudnienia. Czas pokaże, czy spośród tegorocznych absolwentów krzynowłoskiego gimnazjum wyrośnie leśnik. Bardzo byśmy sobie tego życzyli. Wdzięczni jesteśmy Pani Ewie Bartoszewskiej za niezwykle atrakcyjną i motywującą lekcję zawodoznawczą.
prawnikiem,
a dokładniej z mec. Andrzejem Dziemaszkiewiczem, przasnyskim radcą prawnym. Spotkanie obyło się 7 marca br. tym razem w sali konferencyjnej UG. Trzecioklasiści w liczbie 35 tym razem w asyście opiekunów: A. Urbańskiej, U. Chodkowskiej i W. Jaworskiego rozgościło się w wygodnych fotelach. Mec. A. Dziemaszkiewicz wkroczył na salę z uniformem przypominającym sutannę. Okazało się później, że to toga, w której występuje na sali sądowej.
Prawnik ciekawie scharakteryzował wszystkie zwody prawnicze: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy. Wykazał najważniejsze różnice ich funkcji w społeczeństwie. Najciekawszym punktem spotkania, były gawęda radcy i zawiłości studiów prawniczych. - Dawniej, gdy studiowałem prawo, kiedy zdało się egzaminy z prawa rzymskiego i logiki to mówiło się, że reszta to już z górki. Podręcznik do prawa rzymskiego to był bryk liczący koło tysiąca stron. Trzeba było go wkuć na blachę. Prawo rzymskie, no może z wyjątkiem Anglii, to podstawa naszego europejskiego prawa. Zasady opracowane przez Rzymian są święte i podstawowe – objaśniał mecenas. Opowiedział także o przebiegu procesu sądowego i przytoczył anegdotę o najbardziej sprawiedliwym wyroku.
- Wszak po wyroku sądowym jedna strona zawsze jest niezadowolona. Natomiast mój znajomy, stary doświadczony sędzia powiadał, że najbardziej sprawiedliwy wyrok to taki, kiedy żadna ze stron procesu nie jest zadowolona – mówił A. Dziemaszkiewicz.
Gość objaśnił także gimnazjalistom symbole krawieckie tego ubioru, bowiem togi sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych różnią się elementami. - Sędziowie i ławnicy mają fioletowy żabot, prokuratorzy - czerwony, adwokaci - zielony, a radcowie prawni noszą niebieski żabot, taki jak ten – objaśniał.
Przekonywał także słuchaczy, że zawód prawnika wymaga ciągłego doskonalenia się. Czytania orzecznictwa sądowego, nadążania za wciąż zmieniającym się prawem i przepisami. No i wreszcie znajomość języków obcych. - Bo wciąż przybywa podmiotów prawa z innych krajów. Na zakończenie jako ciekawostkę przedstawił stawki za pracę adwokata, czy radcy, jakie ponoszą ich klienci.
Szkolenie „Nowoczesny nauczyciel”
Świadczy o tym, że na naukę nigdy nie jest za późno, a nabywanie nowych umiejętności i doskonalenie zawodowe może sprawić radość i satysfakcję. Przekonali się o tym nauczyciele Zespołu w sobotę 23 lutego 2013 r. Tego dnia bowiem uczestniczyli w projekcie finansowanym ze środków UE w ramach EFS „Człowiek – najlepsza inwestycja”.
Było to szkolenie komputerowe dla nauczycieli pracujących w szkołach wiejskich w celu podwyższenia ich kompetencji informatycznych. Dotyczyło korzystania z multimediów internetowych, platform e-learningowych i społecznościowych, informatycznych, czyli narzędzi wspomagających nauczanie dzieci i młodzieży oraz tworzenia dokumentów w pakiecie MS Office. Uczestnicy wykazali się wielką cierpliwością i determinacją w pokonywaniu kolejnych etapów wtajemniczania ich w coraz bardziej zaawansowany świat komputerów i Internetu. Dzięki trenerom szkolenie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Trud nauki wynagrodził wszystkim wspólny obiad oraz kawa i słodkości, które zafundował organizator.
Szczęśliwi kursanci, którzy otrzymali zaświadczenie o ukończeniu szkolenia zgodnie stwierdzili, że nabytą wiedzę i umiejętności, będą wykorzystywać w swojej pracy, by systematycznie podnosić efektywność nauczania i zasłużyć na miano „Nowoczesny nauczyciel”.
Informację o szkoleniu zupełnie nieobciążającym budżet gminy i kieszenie nauczycieli pozyskała z Internetu koleżanka Ewa Mamińska
A. Roman, T. Lewandowska
Fot. Agnieszka Urbańska
oprac. B.K.