Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Powitanie wiosny inaczej

28.03.201315:19

Sylwester

W bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkół w Krzynowłodze Małej uczniowie pierwszy dzień wiosny poświęcili tematyce zdrowia. Jednym z działań był projekt pt. "Wiosna! Pomyślmy o zdrowiu", którego podsumowanie odbyło się 21 marca.

Zdrowie to jedna z najważniejszych wartości w życiu. Niestety, nie jest to aż tak oczywiste, gdy się ma naście lat. Niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, stres i używki to zjawiska często występujące wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przystąpili do realizacji projektu pt. ,,Zdrowie to Twój wielki skarb”. Program projektu i podjęte przez nas działania służą promocji aktywności fizycznej, prawidłowego sposobu odżywiania oraz wskazują szkodliwy wpływ używek na organizm człowieka, przyczynią się to do zapobiegania otyłości i innych chorób wynikających ze złego odżywiania się oraz braku aktywności.

Poszczególne klasy lub grupy uczniów zaprezentowały w różnej formie (do wyboru) tematykę zdrowia. Obejrzeliśmy wspaniały plakat wykonany przez najmłodszych czyli 3 i 4-latków. W wykonaniu 4 - 5-latków usłyszeliśmy piosenkę o wartościach i sposobie przygotowania surówki. Uczniowie klasy "0"przypomnieli nam, co przynosi piękna pani Wiosna. Uczniowie klasy Ia przedstawili scenkę o szkodliwości fast foodów, chipsów, oranżad i innej niezdrowej żywności oraz zachęcali do spożywania w zamian warzyw i owoców. Natomiast klasa I b wyhodowała "Witaminową łączkę" i przedstawiła jakie witaminy i składniki odżywcze zawierają poszczególne rośliny. Uczniowie kl. II zaprezentowali żywy ogródek, którego warzywa przedstawione były w formie zagadek. Klasa III natomiast przedstawiła inscenizację znanego wiersza „Na straganie”. Uczniowie klasy IV zaprezentowali piosenkę i wiersz własnego autorstwa o zdrowiu, a dziewczęta z kl. V przygotowały „Bombę witaminową”, czyli różne sałatki i surówki z owoców i warzyw. Dodatkiem były też przepisy kulinarne oraz degustacja. Usłyszeliśmy także piosenkę o aktywnym trybie życia.

Dziewczęta z klasy VI zaprezentowały taniec jako jedną z form aktywnego odpoczynku oraz inscenizację o chorym i słabym Filipie. Natomiast gimnazjalistki z IIa wybrały zadanie „Czas na przerwę” i przygotowały układ aerobowy. W wykonaniu Magdy i Ani z IIIb obejrzeliśmy dialog nastolatki i papierosa, któremu nie udało się skusić bohaterki. Podsumowania głównych elementów zdrowego stylu życia i zachętę do ich stosowania dokonały w formie prezentacji multimedialnej dziewczęta z tej samej klasy. Wszyscy „aktorzy” mieli odpowiednie rekwizyty, niektórzy kostiumy i wywiązali się ze swoich ról wspaniale. Nie było możliwości przyznania miejsc. Wszyscy zajęli pierwsze i wszyscy otrzymali nagrody.
- Mamy nadzieję, że ta akcja ta przyczyni się do właściwego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, wybierania właściwych form wypoczynku i wyrabiania właściwych nawyków higienicznych. Jest to tak ważne, ponieważ nasze zdrowie zależy w głównej mierze od nas samych - tak podsumowali koordynatorzy projektu: A. Urbańska i M. Sokół.

W pierwszym Dniu Wiosny, aby tradycji stało się zadość, uczniowie najstarszych klas Zespołu Szkół wcielili się w rolę nauczycieli. Po profilaktycznym apelu „nowi nauczyciele”, uzbrojeni w optymizm i pomoce naukowe ruszyli wpajać wiedzę swoim kolegom i koleżankom. Było to dla nich niezapomniane przeżycie. Niektórzy młodzi „nauczyciele” utwierdzili się w przekonaniu, że chcą w przyszłości wykonywać ten zawód, ale byli i tacy, którzy po całym dniu pracy stwierdzili, że jest to bardzo trudna profesja i w przyszłości pomyślą o innym zajęciu.

Nie można pominąć również „nowej obsługi” szkoły, która świetnie wypełnia swoje obowiązki. Po kilku godzinach ich pracy podłogi lśniły niczym lustra.

Opr. J. Wawszczak i E. Rudzińska
Fot. A. Urbańska

 

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007