Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Nasza gmina wśród euroliderów

29.07.201312:57

Sylwester

  Gmina Krzynowłoga Mała znalazła się w gronie stu gmin wiejskich najlepiej wykorzystujących środki z Unii Europejskiej w 2012 roku. Tak ustalili eksperci z prestiżowego dziennika "Rzeczpospolita" w rankingu opublikowanym w drugiej połowie lipca. Jest to najlepszy dowód, że obrany kurs władz samorządowych jest najlepszym z możliwych.

Europejski ranking wykorzystywania funduszy unijnych” jest corocznym sprawdzianem wszystkich gmin, które sięgają po pieniądze z Unii Europejskiej. W poprzednich notowaniach nasza jednostka jeszcze nie znajdowała się tak wysoko, ale ostatni rok był dla Krzynowłogi bardzo dobry. Efektem tego jest wysoka, 58. pozycja w rankingu. Dla przypomnienia warto dodać, że obecnie w Polsce jest 1571 gmin wiejskich.

W ubiegłym roku wójt Adam Bacławski podpisał w imieniu gminy dwie umowy o dofinansowanie unijne. Pierwsza z nich dotyczyła budowy kanalizacji poszczególnych fragmentów gminy pn. „Budowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków w miejscowości Romany-Sebory na kwotę ponad 304 tys. złotych. Prawdziwym sukcesem była jednak umowa na termomodernizację budynków użyteczności publicznej w gminie. Wniosek, złożony w partnerstwie z Gminą Jednorożec i Gminą Chorzele, opiewał na łączną kwotę 6,7mln zł, z czego 1,7mln zł przypadało na obiekty z naszej gminy. Co ważne, nasza gmina była liderem całego projektu. Po wielu miesiącach starań udało się podpisać umowę i obecnie trwa systematyczna modernizacja kolejnych budynków gminnych: szkół w Krzynowłodze i Ulatowie Adamach, siedziby urzędu gminnego oraz hydroforni.

- W omawianym rankingu istotne było tylko dofinansowanie unijne. Nie ma mowy np. o tym, że na niektóre projekty można było ubiegać się o zwrot zapłaconego już podatku VAT. A nam w 2012 roku udało się odzyskać sporą kwotę za jeszcze wcześniejsze wnioski. Gdyby to też uwzględniono, nasza pozycja byłaby jeszcze wyższa – informuje wójt Adam Bacławski.

Już jednak samo wskazanie we wspomnianym rankingu może i powinno nas cieszyć. Teraz będziemy robić wszystko, żeby z niego tak szybko nie wypaść. Już podpisaliśmy nowe umowy na wykorzystanie środków europejskich, jak choćby na program „Ocean możliwości” dofinansowany z PO KL. Mamy też kolejne plany, żeby maksymalnie wykorzystać to, co daje nam Unia w bieżącym okresie programowania – dodaje wójt. – Mamy więc szansę powtórzyć nasz sukces za rok.

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007