Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

Nowy rok z nadziejami

03.09.201309:35

Sylwester

 Niemal pół tysiąca dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym właśnie rozpoczyna naukę w placówkach oświatowych z terenu Gminy Krzynowłoga Mała. Sale lekcyjne będą te same, podobnie jak nauczyciele, pojawi się jednak duża nowość. To projekt "Ocean możliwości", który ruszy już we wrześniu we wszystkich szkołach naszej gminy.

 

W największej szkole gminnej, mieszczącej się w Krzynowłodze Małej, naukę rozpocznie 152 uczniów ze szkoły podstawowej i 131 gimnazjalistów. Dodatkowo edukację podejmie prawie pół setka dzieci w klasie zerowej, co sprawi, że łącznie w tym kompleksie będzie uczyć się trzy czwarte wszystkich uczniów z terenu gminy. Nic zatem dziwnego, że największe inwestycje od lat czynione są właśnie tu. Do dyspozycji wszystkich jest już duża hala sportowa, dla najmłodszych zaś – doskonale wyposażony plac zabaw. Zrealizowane zadania pozwalają zmniejszać różnice w dostępie do nowoczesnych sposobów nauki, które wciąż występują między dużymi miastami i terenami wiejskimi.

 

Od tego roku będzie tu także funkcjonował monitoring wizyjny, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo samych uczniów i zmniejszy zagrożenie aktami wandalizmu na terenie szkoły i w jej okolicach.

Wspomniane działania w Krzynowłodze nie oznaczają jednak, że pozostałe placówki pozostają w zapomnieniu. W szkołach znajdujących się w Romanach Seborach i Ulatowie Adamach pierwszy dzień szkoły przywita 107 uczniów z klas 0-6 (odpowiednio 52 i 55 dzieci). W tych placówkach niedługo także pojawi się monitoring, a dodatkowo w Ulatowie ma zostać wymieniona w tym roku instalacja centralnego ogrzewania. Jeśli pojawią się dodatkowe możliwości finansowe, gmina z pewnością wesprze jeszcze w inny sposób obie te jednostki.

Wszystkie szkoły za to czeka mała rewolucja w organizacji zajęć. Po raz pierwszy na dużą skalę w całej gminie zostaną przeprowadzone zajęcia dodatkowe dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjum. Wszystko za sprawą projektu „Ocean możliwości” finansowanego niemal w całości ze środków europejskich. Zajęcia związane z rozwojem młodych ludzi wykroczą poza same lekcje przedmiotowe i pozwolą na realizację pasji, które w mniejszych miejscowościach trudniej jest realizować – jak chociażby warsztaty muzyczne, taneczne czy teatralne. Projekt potrwa przez dwa lata, dlatego jest szansa, że najmłodsi mieszkańcy gminy będą mogli wynieść z tego bardzo, bardzo dużo.

Wydaje się więc, że najbliższy rok w gminnej oświacie nie będzie zły. Poprawia się baza, zwiększają możliwości rozwoju uczniów… Czekamy więc na sukcesy naszych uczniów – i te wiedzowe, i te sportowe!

 

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007