Czy skutki kryzysu są dla Ciebie odczuwalne we własnym życiu?

tak
nie

 

ROLNIKU, BYŚ NIE STANĄŁ W PÓŁ DROGI - CHROŃ SKUTECZNIE SWOJE NOGI !

07.11.201315:19

Sylwester

Z prowadzonych od lat statystyk i analiz przyczyn wypadków w rolnictwie wynika, że największą grupę stanowią upadki osób. W 2012 roku rolnicy zgłosili do KRUS 8087 upadków, a w I półroczu br. odnotowano już 4153 takie zdarzenia. Do naszej Placówki na 37 wypadków w I półroczu br., 16 wypadków to upadki osób.

Jedną z ustalonych przyczyn zdarzeń z tej grupy jest brak lub stosowanie przez rolników nieodpowiedniego obuwia do pracy .

Dobre obuwie robocze powinno zabezpieczać przed zimnem , wodą , pośliźnięciem się oraz urazami stóp , działaniem substancji szkodliwych .

Niewłaściwie dobrane obuwie do pracy może doprowadzić do pośliźnięcia się osób , które poruszają się po różnego rodzaju podłożu, a także powodować urazy stóp poprzez upadek przedmiotów , np. dyszla przyczepy lub maszyny podczas sprzęgania z ciągnikiem. 

Od kilkudziesięcioleci najczęściej używanym obuwiem są gumo-filce , które rolnicy noszą praktycznie przez cały rok, następnie trzewiki i kalosze . Rolnicy nie przywiązują uwagi do typu i jakości obuwia, tłumacząc to tym , że ich nie stać na kilka par obuwia roboczego , noszą nieodpowiednie , znoszone obuwie . W obecnym czasie obuwie robocze nie jest towarem trudnym do zdobycia , ponieważ na rynku jest wielu producentów obuwia . Obuwie jest na ogół w przystępnej cenie , gdyż roczne wydatki na obuwie dla jednej osoby to koszt ok. 250 zł . Jednak przyzwyczajenia i mentalność osób trudno jest zmienić i wiele osób nie dostosowuje obuwia do rodzaju wykonywanej pracy i pory roku . Kobiety wielokrotnie do prac udojowych w oborze noszą klapki z tworzyw sztucznych , które są śliskie i nieodporne na nadepnięcie przez krowę lub upadek konwi . Tego typu niefrasobliwość prowadzi do urazów zmiażdżeniowych śródstopia. 

Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych zdarzeń wypadkowych i zapewnić bezpieczeństwo podczas prac rolniczych rolnik winien zaopatrzyć się w co najmniej 3 pary/ rodzaje obuwia roboczego :

- gumo filce , te tak praktyczne buty , gumowane i ocieplone , które chronią stopy przed wilgocią i chłodem,

- trzewiki robocze , obuwie posiadające twardą , bieżnikowaną , nieśliską podeszwę i cholewkę usztywniającą kostkę ,

- kalosze , buty wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego , chroniące nogi przed zamoczeniem .

Artykuł ten zakończę apelem do rolników , by pamiętali o przestrzeganiu zasad bhp również tych z zakresu stosowania środków ochrony indywidualnej ( obuwia roboczego ) , ponieważ one także mają duży wpływ na zmniejszenie liczby wypadków w rolnictwie , a w szczególności upadków. 


 

Małgorzata Krawczyk

Starszy Inspektor ds. prewencji PT KRUS Przasnysz

patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007