Jak walczyć z nałogiem
18.05.201422:08
Michał
Problem stosowania używek przez młodzież jest coraz bardziej odczuwalny w skali całego kraju. Nie pomagają tradycyjne pogadanki czy przestrogi dorosłych. Dlatego szkoły coraz chętniej sięgają po nowe formy edukacji profilaktycznej. Tak jak w Zespole Szkół w Krzynowłodze Małej, w której niedawno odbyło się przedstawienie przygotowane przez samych uczniów.
Czarna procesja prowadzona przez ofiary choroby alkoholowej mogła poruszyć niejedno serce. Dzieci cierpiące z powodu alkoholizmu rodziców, kobiety walczące ze swoimi mężami znajdującymi się w szponach nałogu, przyjaciele osób zmarłych na skutek nadużywania alkoholu lub w wyniku wypadku spowodowanego przez alkohol… Choć były to obrazy drastyczne, inspirowane były niestety prawdziwymi historiami. Stąd tak bardzo były odczuwane przez młodzież.
Realność prezentowanych treści wzmagały jeszcze fotografie unaoczniające zgubne skutki nadużywania alkoholu. Zdjęcia powypadkowe, portrety pobitych kobiet, dramaty dzieci katowanych przez rodziców alkoholików... Wszystko to sprawiło, że w niejednym oku zakręciła się łza.
Ponieważ alkohol czyni tak wiele zła, młodzież skierowała apel do rodziców, kolegów i koleżanek oraz sprzedawców napojów alkoholowych o jak najszerszą interwencję tam, gdzie pojawia się zagrożenie alkoholem. Uczniowie gimnazjum wystosowali także petycję do samych producentów alkoholu, aby zmieniono atrakcyjne nazwy nadawane dziś poszczególnym typom alkoholy na te prawdziwsze. Może wtedy uzależnionym trudniej będzie sięgnąć po butelkę „Zołzy”, „Cierpienia” czy „Pomieszania w głowie”...
W ten sposób młodzież pod kierunkiem Agnieszki Urbańskiej i Marcina Sokoła spróbowała przekonać zarówno swoich rówieśników, jak i osoby dorosłe, że alkohol jest jednym z największych niebezpieczeństw współczesnego świata.