Zabytki

  ZABYTKI NA TERENIE GMINY KRZYNOWŁOGA MAŁA

 

Kościół parafialny pw. Św. Dominika w Krzynowłodze Małej - kościół późnogotycki z przełomu XV i XVI w. z wysoką na 33 m wieżą dobudowaną w XVII w. Wystrój wnętrza w stylu barokowym: ołtarz główny z rzeźbami św. Piotra i Pawła, 4 boczne, chrzcielnica i żyrandol pająk z połowy XVIII w., chór drewniany z XIX w .Jedną z najstarszych części wystroju kościoła są gotyckie rzeźby ukrzyżowania z końca XV w. Nr rej. A-526 z dn. 10.09.1984 r.

 

 

Kaplica pw. Św. Piotra i Pawła – kaplica powstała przy współpracy mieszkańców miejscowości Rudno Jeziorowe. 24 czerwca 1986 r. została odprawiona pierwsza msza święta, podczas której bp. Zygmunt Kamieński poświecił kaplicę, nadając patronów Św. Pawła i Piotra udzielając jednocześnie sakramentu Bierzmowania. Wykonawcą wszystkich prac murarskich i dekarskich był Eugeniusz Morawski z Rudna, który wykonał te prace bezinteresownie.

 

Kościół parafialny p. w. św. Izydora, drewniany z 1840 r., przeniesiony z Janowa w latach 1936-38. Parafia p.w. św. Andrzeja Boboli erygowana w 1938 r. Wnętrze świątyni stanowią drewniane płaskorzeźby i kasetony. Zarówno kościół jak i dzwonnica wpisane zostały do rejestru zabytków architektury i budownictwa. Nieopodal kościoła znajdują się budynki parafialne otoczone przepięknym parkiem z wieloma gatunkami drzew. Wystrój kościoła jak i jego otoczenie są zasługą ciężkiej pracy i poświęcenia księdza kanonika Sylwestra Szadkowskiego, wieloletniego proboszcza tej parafii. Nr rej. A-624 z 28.09.1998 r.

 

Grób Nieznanego Żołnierza w Grabowie

 


 

Ostatni w naszej gminie wiatrak koźlak z początku XX w. - Ożumiech

 


Grodzisko w kształcie elipsy z wczesnej epoki żelaza. - Krajewo Wielkie

Bunkier z czasów II wojny światowej.

 


 

Pomnik 40 Pomordowanych – mogiła zbiorowa upamiętniająca mord zakładników w dniu 2 maja 1944 r.

 


 

Rudno Kmiece – Park dworski z XIX w. Nr rej. A-526 z dn. 10.09.1984 r.

 


 

Spis zabytków nieruchomych i ruchomych Gminy Krzynowłoga Mała

 

 

 

 

 

 

 


patronat 3

Zalacznik 1_logotyp_m

KMZB

 

Harmonogram odbioru odpadow

LOGO WKU

 

panstwowa-komisja-wyborcza

 

harmonogram(3)

LBP_logo

Nota prawna Polityka prawności Wszelkie prawa zastrzeżone © Krzynowłoga Mała 2008

Projekt,

CMS,

hosting

-

Maxus Net Communications 2007